| Tillverkarens artikelnummer : | MCP4011T-202E/SN | RoHs status : | Blyfri / Överensstämmer med RoHS |
|---|---|---|---|
| Tillverkare / Brand : | Micrel / Microchip Technology | Lager skick : | 34134 pcs Stock |
| Beskrivning : | IC DGTL POT 2.1K 1CH 8SOIC | Skicka från : | Hong Kong |
| Datablad : | MCP4011T-202E/SN(1).pdfMCP4011T-202E/SN(2).pdf | Leveransväg : | DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS |
| Artikelnummer | MCP4011T-202E/SN |
|---|---|
| Tillverkare | Micrel / Microchip Technology |
| Beskrivning | IC DGTL POT 2.1K 1CH 8SOIC |
| Ledningsfri status / RoHS-status | Blyfri / Överensstämmer med RoHS |
| Tillgänglig kvantitet | 34134 pcs |
| Datablad | MCP4011T-202E/SN(1).pdfMCP4011T-202E/SN(2).pdf |
| Spänning - Tillförsel | 1.8 V ~ 5.5 V |
| Tolerans | ±20% |
| Temperaturkoefficient (Typ) | 150 ppm/°C |
| Avsmalning | Linear |
| Leverantörs Device Package | 8-SOIC |
| Serier | - |
| Motstånd - Torkare (Ohms) (Typ) | 70 |
| Motstånd (ohm) | 2.1k |
| Förpackning | Tape & Reel (TR) |
| Förpackning / Fodral | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Driftstemperatur | -40°C ~ 125°C |
| Antal kranar | 64 |
| Antal kretsar | 1 |
| Fuktkänslighetsnivå (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Minnetyp | Volatile |
| Tillverkarens normala ledtid | 5 Weeks |
| Ledningsfri status / RoHS-status | Lead free / RoHS Compliant |
| Gränssnitt | Up/Down (U/D, CS) |
| Funktioner | - |
| detaljerad beskrivning | Digital Potentiometer 2.1k Ohm 1 Circuit 64 Taps Up/Down (U/D, CS) Interface 8-SOIC |
| Konfiguration | Potentiometer |
| Bas-delenummer | MCP4011 |








IC DGTL POT 50K 1CH 8MSOP
IC DGTL POT 50K 1CH 8DFN
IC DGTL POT 5K 1CH 8DFN
IC DGTL POT 2.1K 1CH 8DFN

IC DGTL POT 2.1K 1CH 8MSOP

IC DGTL POT 5K 1CH 8MSOP
IC DGTL POT 5K 1CH 8SOIC
IC DGTL POT 10K 1CH 8SOIC

IC DGTL POT 10K 1CH 8MSOP
IC DGTL POT 10K 1CH 8DFN