| Tillverkarens artikelnummer : | P89LPC952FA | RoHs status : | Inte tillämpbar |
|---|---|---|---|
| Tillverkare / Brand : | NXP Semiconductors / Freescale | Lager skick : | - |
| Beskrivning : | IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44PLCC | Skicka från : | Hong Kong |
| Datablad : | Leveransväg : | DHL/Fedex/TNT/UPS/EMS |
| Artikelnummer | P89LPC952FA |
|---|---|
| Tillverkare | NXP Semiconductors / Freescale |
| Beskrivning | IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44PLCC |
| Ledningsfri status / RoHS-status | Inte tillämpbar |
| Tillgänglig kvantitet | I lager |
| Datablad | |
| Spänning - Tillförsel (Vcc / Vdd) | 2.4V ~ 3.6V |
| Leverantörs Device Package | 44-PLCC (16.59x16.59) |
| Fart | 18MHz |
| Serier | LPC900 |
| RAM-storlek | 512 x 8 |
| Programminne Typ | FLASH |
| Programminnesstorlek | 8KB (8K x 8) |
| kringutrustning | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Förpackning / Fodral | 44-LCC (J-Lead) |
| Paket | Bulk |
| Oscillatortyp | Internal |
| Driftstemperatur | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Antal I / O | 40 |
| Monteringstyp | Surface Mount |
| EEPROM-storlek | - |
| Datakonverterare | A/D 8x10b |
| Kärnstorlek | 8-Bit |
| Core Processor | 8051 |
| Anslutningar | I²C, SPI, UART/USART |
| Basproduktnummer | P89LPC952 |







IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44PLCC
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 64LQFP
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44PLCC
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28HVQFN
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 64LQFP
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44PLCC
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44LQFP
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44LQFP
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 64LQFP
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 64LQFP